طراحی وب

طراحی سایت در ایران

طراحی سایت در ایران

طراحی سایت در ایران

امروزه همه مردم در سراسر دنیا به دنبال آن هستند تا کسب و کارشان را وارد دنیای اینترنت کنند. عموما کسانی که فضا و ظرفیت مادی و معنوی فضای آنلاین را درک کرده اند به سراغ این دنیای جدید آمده اند تا درآمد خود را افزایش دهند. راه اندازی وب سایت فقط مناسب کسانی که کسب و کاری دارند نیست، بلکه برای آنهایی که می خواهند شغل جدیدی را در دنیای اینترنت برای خود راه اندازی کنند نیز مناسب است. برای شروع به کار نیز ابزار مورد استفاده، یک سایت اینترنتی است. همین امر سبب شده تا طراحی سایت در ایران به یک شغل مهم تبدیل یادگیری آن روی بورس باشد.

 

طراحی سایت چیست؟

به طور کل طراحی وب سایت اشاره دارد به طراحی صفحات اختصاصی در سطح وب (اینترنت) که قابل ویرایش برای متصدی و قابل خواندن و استفاده برای مخاطبین است. شاید یک سایت اینترنتی امروزه نیاز به معرفی نداشته باشد ولی بهترین و قابل فهم ترین تعریف همین بود.

 

تقاضا برای طراحی

با توجه به این تقاضای بالا در سطح جهان و همچنین ایران، بازار طراحی وب سایت به شدت داغ است. به طوری که تقاضا از عرضه خیلی بیشتر می باشد. برای اثبات این مسئله، می توان فقط با یک جستجوی ساده در کلمات کلیدی جستجو شده در گوگل و توجه به موارد جستجو شده، متوجه بالا بودن درخواست ها برای طراحی وب سایت خواهید شد.

متاسفانه قیمت ثابت و مشخصی برای طراحی سایت در ایران و دیگر کشور ها وجود ندارد. به طوری که یک سایت اینترنتی می تواند برای مشتری بین 2 تا 20 میلیون نیز هزینه بردارد که البته این مسئله کاملا به انصاف، تجربه، تسلط و حقانیت طراح سایت بستگی دارد.

 

نحوه پیاده سازی یک وب سایت

اصولا یک سایت اینترنتی در قدیم هزینه بر تر بود. زیرا باید از صفر تا صد یک وب سایت برای مشتری با زبان های برنامه نویسی مانند Java,PHP,html و… تهیه می شد. که این امر هم برای طراح سایت خسته کننده و چالش بر انگیز بود و هم برای مدیریت آن، معمولا مشتری ها به مشکل بر می خوردند. اما امروزه و در چند سال اخیر با ورود CMS ها ( سیستم های مدیریت محتوا ) این مسائل و مشکلات تا حد بالایی حل شده و برای هر دو طرف معامله آسان تر و ساده تر شده است، زیرا نیاز به برنامه نویسی سنگین و فشرده را از بین برده است. که البته برترین CMS طبق آمار و تحلیل های متخصصان وردپرس هست که کاملا کاربر پسند و کاربری بسیار ساده تری دارد.

 

انواع طراحان سایت

طراحان سایت به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 

  • Front-End Developer

  • Back-End Developer

طراحان Front عموما وظیفه طراحی و دیزاین نمایش داده شد توسط یک صفحه وب را بر عهده دارند. طراحان Back نیز همانطور از از اسمش پیداست وظیفه برنامه نویسی یک صفحه وب را بر عهده دارند و به قولی موتور همیشه فعال پشت یک وب سایت را طراحی و برنامه نویسی می کنند. کار طراحی سایت و درآمد زایی از طریق آن را هم می توان هم به صورت شخصی و هم بصورت کارمندی، با استخدام در شرکت های طراحی وب سایت انجام داد.

 

درآمد زایی

درآمد شما به عنوان یک طراح سایت با توجه به تجربه، مهارت، توانایی برنامه نویسی، ارتباط عمومی و … از چند صد هزار تومان تا چند ده میلیون تومان در ماه متغیر می باشد. خیلی از افرادی که مدتی به صورت کارمندی کار طراحی وب سایت را انجام داده اند، بعد از کسب تجربه و مهارت رو به آزاد کاری، یعنی بازاریابی پروژه ها به صورت شخصی، می آورند که به طبع باعث افزایش چشمگیر و حداقل دو برابری درآمد زایی آنها می شود.

 

نقاط مختلف دنیا

درآمد طراحان سایت در دیگر نقاط دنیا نسبت به ایران کاملا متفاوت و بالاتر است. آمریکا بالا ترین متوسط در آمد یعنی 52000 دلار در سال را دارد. به طوری که تازه کارهای این حرفه 42000 دلار و با تجربه ها و حرفه ای ها که عموما وظیفه آموزش را بر عهده دارند، درآمدی در حدود 72000 دلار در سال را دارند.

 

یادگیری برای طراح شدن

برای تبدیل شدن به یک طراح سایت اینترنتی خوب با درآمد زایی مناسب نیاز به هزینه بالا برای یادگیری مباحث مربوط به آن نیست. فقط کافیست ابزار های مورد نیاز این حرفه، مثل کامپیوتر و یک اتصال مطمئن و پرسرعت اینترنت و مقدار کمی یادگیری دانش کد نویسی را فراهم کنید. آموزش های مربوط به این حرفه نیز کاملا از صفر تا صد در سطح وب موجود است. البته توصیه ما این است که ابتدا در یک شرکت بصورت کارمند استخدام شوید تا تمام چم و خم این حرفه را بصورت کامل فرا بگیرید.

 

در اینصورت می توانید به صورت مستقل و آزاد کار مشغول به طراحی سایت شوید. حقوق کارمندی تقریبا از 2 میلیون تومان تا 10 میلیون تومان در ماه می باشد. اما یک طراح مستقل می تواند در آمدی به مراتب بالاتر از این مبلغ را داشته باشد.

برای یادگیری کدنویسی پایه می توانید به مراجع بسیار زیادی که در این زمینه در سطح وب فعالیت می کنند مراجعه کنید. یکی از معتبر ترین این مراجع آموزش که مورد تایید کارشناسان باتو تیم نیز می باشد، w3schools است که با زبانی ساده و البته پلتفرمی پویا سعی در فهماندن مطالب پیچیده کد نویسی می کند. این سایت نه تنها برای مبتدیان بلکه برای کد نویسان حرفه ای نیز مرجع قابل اطمینانی می باشد. البته مراجع آموزشی فارسی نیز در سطح وب وجود دارند، ولی چون آموزش ها عموما بصورت متنی و pdf می باشند شاید برای مخاطب خسته کننده به نظر برسند.

 

سخن آخر

طراحی وب سایت یک شغل پر درآمد می باشد ولی فراموش نکنید که بدون داشتن علاقه نسبت به کاری که انجام می دهید، به هیچ وجه در آن کار موفق نخواهید شد. همانگونه که حتما خیلی از ما دوستانی داریم که حتی تحصیلات آکادمیک این رشته را داشته اند ولی بیکار هستند و یا در شغل دیگری مشغول به کارند. از طرفی افرادی هم هستند که بصورت تجربی این حرفه را آموزش دیده اند و درآمد های بسیار بالایی نیز از این کار دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.